Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Файли. Файлова система
Дані зберігаються у внутрішній пам'яті та на зовнішніх запам'ятовуючих пристроях комп'ютера у вигляді файлів. Файли можна порівнювати за однаковими параметрами, створювати та опрацьовувати за допомогою різних програм, оцінювати розмір для того, щоб розмістити на диску чи іншому носієві. Файли можуть містити текстові, графічні, звукові, відео дані. В залежності від того, який тип даних файли містять, для їх опрацювання використовуються різні програми. Усі файли поділяються на текстові та двійкові. Останні подаються за допомогою двійкових кодів. Файли в різних операційних системах відображаються за допомогою різних позначень. В операційній системі Windows файли подаються у вигляді значків, кожний із яких відповідає різному типу файлів. Файли, крім імені, мають і інші властивості: тип, обсяг, дату створення та модифікації тощо. Файли можна копіювати, переміщувати, видаляти, перейменовувати, архівувати, редагувати тощо. Без розуміння, що таке файл і які властивості він має, без уміння виконувати основні операції з файлами, не можна опанувати комп'ютер.
Що називають файлом? Чому набір паперів іноді називають файлом?
Серед всіх інформаційних процесів одним із важливих є процес зберігання даних.При зберіганні повідомлень на папері для зручності часто використовують прозорі папки, які ще називають файлами (від англ. file — подання документа). У них може зберігатися один або декілька аркушів паперу, що містять текстові, числові або графічні дані. Для швидкого відшукування потрібних документів серед великої кількості аналогічних, доцільно їх згрупувати за певними ознаками та надати відповідні імена. Наприклад, особові справи кожного учня, в яких на аркушах паперу записані прізвище, ім'я та по батькові, адреса, дата народження, характеристика, відомості про батьків та ін., можна розмістити в такі файли. Потім підготовлені таким чином дані про учнів одного класу зібрати в одну папку з відповідною назвою. Папки за класами можуть бути об'єднані в окремі папки для початкової школи, середньої та старшої школи. У такій створеній ієрархічній системі дані зручно зберігати і за потреби швидко знаходити.Дані про учнів можуть бути збережені також в електронному вигляді в пам'яті комп'ютера, зокрема на його зовнішніх носіях. Для цього їх слід виділити в окремі записи, які можна прочитати чи переписати на різні носії окремо один від одного, і тому вони повинні мати унікальні, такі що не повторюються, імена, за допомогою яких можна відрізнити записи один від одного. Такі записи називаються файлами.
Файл — це сукупність даних, яка має своє унікальне ім'я та зберігається на зовнішніх запам'ятовуючих пристроях комп'ютера.
Ім'я файла, як правило, складається з двох частин — назви файла та його розширення. Назва і розширення файла відокремлюються крапкою. Ім'я файла добирається довільно, але бажано його обирати так, щоб було зрозуміло, які дані зберігаються у файлі. При цьому необхідно враховувати такі правила:
- максимальна кількість символів в імені обмежена (до 8 чи до 256 — залежно від операційної системи);
- в імені файла можуть бути використані літери кирилиці або латинські літери, арабські цифри та деякі інші символи;
- ім'я файла не може містити такі символи: \ */:?«<> |
Файл крім імені має й інші характе¬ристики, або, як кажуть, властивості. Зокрема, це обсяг, дата та час створення чи модифікації файла, автор. Властивості файла, як і інших об'єктів, можна переглянути в діалоговому вікні Властивості, яке викликається за допомогою відповідної вказівки контекстного меню вибраного файла. (права кнопка мишки!) Файл може навіть не містити даних, але мати ім'я, тоді маємо порожній файл. Аналогом порожнього файла є чистий аркуш паперу, який приготували для записування певних відомостей.
Для того, щоб зрозуміти, як облаштовано спосіб збереження файлів у операційних системах, перегляньте презентацію