Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Мед Ірина Леонідівна, №7 м.Вінниці


Урок № 7

Стилізоване рішення мотивів

різних за формою дерев у декоративній композиції

«Ліс моєї фантазії»

 

 

Чи звертали ви увагу, якого кольору небо, коли заходить сонце? Яке почуття огортає вас, ко­ли падає останнє листя, сіє надокучливий осінній дощ? Як зачаровують безкраї простори м'яких ліній пагорбів, лісів і перелісків, коли стоїте на височині? Хочеться назавжди лишити в пам'яті ці, такі різні, картини живої природи. Зупиняють цю мить і да­рують нам насолоду переживати яскраві почуття ще і ще пейзажні роботи, що «живуть» на стінах наших осель або в музеях.

Пейзаж це зображення природи в образотворчому мистецтві.

Сам собою реальний пейзаж нічо­го не переживає, не має власного настрою. Настрій виникає у людини, яка його споглядає. Сприйняття залежить від її особистої вдачі, душевного стану. Один і той самий пейзаж, побачений водночас різни­ми людьми, може викликати в них різні емоції. 

Художники-пейзажисти передусім розповідають нам про куточок природи, що їх вразив, примусив зупинитися, замислитись. А далі народжується художній образ, у якому й поєднуються відчуття митця з майстерністю, його вмінням передати цей образ засоба­ми виразності живопису.

Розглянь роботи, на яких пейзажі зображено в реалістичній та декоративній трактовці. При цьому зверни увагу на те, що перетворення пейзажних мотивів в декоративні вимагає попереднього вивчення оточуючого середовища, вміння узагальнювати природі форми. Малювання дерев є досить складним завданням, оскільки необхідно передати в просторі складну об'ємну форму.

Виконуючи певну функцію, стовбур, гілки, листя тощо) має певну форму. Щоб досягти реалістичного зображення форми дерева, необхідно враховувати функціональний взаємозв'язок його частин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Під час виконання роботи зверни увагу на етапи малювання дерев:

- схематично передається  побудова дерева: відмічається його висота, розташування стовбура та маса крони;

 

 

 

- визначається найбільш характерні для даної породи дерева ознаки: показується  зміну товщини стовбура від основи дерева до його верхівки, малюється великі гілки, відмічається  їх довжина, характер та напрямок руху, виділяється в кроні лініями, а потім і тоном форму всієї маси листя великих гілок ;

 

 

- виявляється  індивідуальні особливості будови дерева, промальовуються дрібні гілки, передається  фактура стовбура та крони;

 

 

- порівнюються всі частини та деталі, підпорядковуються  їх загальній формі, відбувається остаточна стилізація дерев.

 


 

Малюнок гілок та кущів виконується в такій же послідовності.

Коли ти будеш малювати дерева, підкресли їх характерні особливості, відмінності, обумовленні їх породою та віком. Перед виконанням роботи спробуй  самостійно   охарактеризувати форму та характер різних порід дерев по памяті. 

Наприклад:

Береза - дерево з білим стовбуром. Якщо дерево виросло на відкритій місцевості, його стовбур вигнутий, до нього по всій висоті під гострим кутом приєднується велика кількість гілок. У берези, яка виросла в лісі, стовбур прямий, гілок небагато та розташовані вони у верхній частині стовбура.

Ялинка - це дерево, яке має прямий стовбур. Верхні гілки короткі та ростуть вверх, середні -довші, злегка згинаються та направлені в сторони та вгору, нижні - довгі "лапи", які прогинаються під власною вагою, рухаються в сторону та вниз.

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ РОБОТИ:

папір, олівець, гумка, гуашеві фарби

Пригадай правила роботи гуашевими фарбами:

- фарба має бути покладена рівномірним шаром без пропусків та зайвих нашарувань;

- зафарбовуй, не виходячи за контур та не залишай  непрофарбованих ділянок паперу;

- лінія стику фарб має бути рівною та чіткою;

- фарби змішуй на палітрі у кількості, достатній для зафарбовування обраної ділянки малюнку;

- не перекривай кілька разів одну й ту ж саму ділянку малюнка аби зберегти рівну поверхню фарби. При виникненні необхідності перефарбуй ділянку, але фарбу розводь більш рідко, оскільки нижній шар гуаші "тягне" у себе вологу.

Коли робота буде закінчена, перевір свої знання з цієї теми.

 

ПЕРЕВІР СЕБЕ

 

1. Що таке пейзаж?

2. Які види пейзажів тобі відомі?

3. У яких техніках виконується пейзажний малюнок?

4. Пригадай, що таке стилізація?

МИСТЕЦЬКА АБЕТКА

 

Пейзаж це зображення природи в образотворчому мистецтві.

Стилізація – це узагальнення зображення предметів і явищ природи до загальновпізнаних за допомогою певних художніх прийомів.


В системі: гості - (1); користувачі - (0)